Wystawa sztuki w fabryce

"Pragnieniem jest by to co stworzyliśmy, co się urodziło z przeżyć, podświadomości, zobaczenia, przeszło do świadka tych doświadczeń czyli widza. To spotkanie to rezultat otwarcia się na siebie obu stron. Sądzę, że taki jest sens twórczości."

Leszek Mądzik

 

Zapraszamy Państwa do udziału w niezwykłym wydarzeniu, jakim jest wystawa Manufaktura Czasu autorstwa Leszka Mądzika. Po raz pierwszy w Polsce jak i na świecie, w niezwykłym otoczeniu tętniącej życiem fabryki znajdą Państwo  miejsce, w którym praca i jej rezultaty spotykają się ze światem sztuki z zaznaczeniem upływającego czasu.

ManuFaktura Czasu jest połączeniem świata sztuki z procesami przemysłowymi. Zarówno czas, jak i człowiek, dokonuje pewnej pracy, która skutkuje widocznymi efektami. Procesy wytwórcze, zmienione oblicza znanych nam rzeczy można zobaczyć w pracującej fabryce, której towarzyszy ekspozycja znakomitych dzieł sztuki. Maszyny, będące integralną częścią wystawy, pozostają w ciągłym ruchu, zupełnie jak czas, którego nikomu nie udało się jeszcze zatrzymać.

Autorem obrazów jest wybitny scenograf, reżyser, malarz i fotograf. Twórca dotykający w swoich dziełach i realizacjach scenicznych sfery sacrum i odwołujący się do najgłębszych przeżyć i duchowości człowieka. Jego twórczość to filozoficzna refleksja o życiu, śmierci i przemijaniu w niezwykle subtelnej i nowatorskiej formie.


GaleriaLeszek Mądzik

 
portret Leszka Mądzika

Urodził się w 1945 w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Ukończył Wydział Tkactwa Artystycznego w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Kielcach. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tytuł magistra sztuki otrzymał w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku, tytuł doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś nominacja profesorska – na wniosek Rady Wydziału Grafiki ASP w Warszawie – została nadana mu w 2010.

W 1969 założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie zrealizował 20 spektakli autorskich, m.in. Ecce homo, Wieczerza, Ikar, Zielnik, Wilgoć, Wrota, Tchnienie, Szczelina, Kir, Odchodzi, Bruzda, Przejście, Lustro, Gorset.

Od 1976 członek Związku Polskich Artystów Plastyków, w 1981 przyjęty do ITI, w 1983 do OISTAT. a od 2003 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoje prace prezentował m.in. w Galerii Krytyków „Pokaz” w Warszawie, w Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu, w Centrum UNESCO w Bejrucie, w Galerii Opery w Kairze, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, w Muzeum Lubelskim, w Galerii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu w Santiago de Chile, w Theater-Cai w Tokio, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w The Saddlery Gallery w Edmonton w Kanadzie, w Muzeum Teatralnym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Kielcach, w Galerii Centre for Creative Practices w Dublinie, w Galerii Le Pont w Aleppo, w Galerii Dzyga we Lwowie, w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, w Centrum Sztuki Miasta Teheran, w Galerii Carmel w Guadalajara, w Ratuszu w Wilnie. Wielkoformatowe prace fotograficzne prezentował w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w przypałacowych ogrodach Muzeum Zamku w Łańcucie, w Galerii Saskiej w Lublinie, przed Pałacem Opatów w Gdańsku Oliwie czy w krużgankach klasztoru Cystersów w Pontigny.

Laureat licznych nagród, m.in.: nagrody Ministra Spraw Zagranicznych RP za osiągnięcia dla kultury polskiej w świecie, Nagrody im. Jana Dormana przyznanej przez Polski Ośrodek Stowarzyszenia ASSITEJ za całokształt dokonań w tworzeniu unikatowego teatru polskiego, nagrody indywidualnej I stopnia za promocję KUL w Polsce i poza granicami kraju przyznanej przez Rektora KUL, Nagrody Angelus 2011, wyróżnienia specjalnego Totus. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Gloria Artis”, Krzyżem Zasługi Pro Ecclesia et Pontifice.


Intrograf Lublin
 
logo bene meritus

Intrograf Lublin jest producentem kartoników i ulotek, głównie dla przemysłu farmaceutycznego oraz kosmetycznego. Od wielu lat wspiera oraz organizuje różne wydarzenia kulturalne. Od 2006 roku, firma wraz z Vena Art tworzą szczególnie ważną inicjatywę, jaką jest Bene Meritus Terrae Lublinensi. Kapituła tego konkursu wyróżnia osoby szczególnie zasłużone dla Lubelszczyzny – artystów, społeczników, przedstawicieli świata nauki i biznesu. Gali finałowej towarzyszy odsłonięcie kalendarza, którego karty tworzą tematyczną całość. Ponadto, Intrograf jest również partnerem dostępności Teatru Starego, który organizuje spektakle tłumaczone na Polski Język Migowy. Dzięki temu rozwiązaniu, ze światem sztuki mogą obcować także osoby niesłyszące.

Organizacja wystawy wiąże się z kontynuacją jednej z misji firmy, jaką jest upowszechnianie kultury wśród pracowników, klientów i społeczności lokalnej. Intrograf chce wyjść naprzeciw wszelkim schematom i udowodnić, że dla kultury nie ma miejsc niedostępnych.

Wydarzenie jest równocześnie świetną okazją do wyrażenia uznania dla działalności Leszka Mądzika. Jego ponadprzeciętna, wyjątkowa twórczość znana jest nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.Patronat medialny
logo TVP Kultura